Radosti a starosti s připojením k Internetu

Připojení k Internetu je pro mě nutnost, bez něj bych mohl pracovat doma jen s velkými obtížemi. Pomaličku začánám mít zkušenost skoro až historickou a tak se oni zde v bodech podělím.

Zhruba od roku 2000 jsem používal analogový dial-up o rychlosti 56/56kbps, té bylo možné dosáhnout ale zřídkakdy, typická rychlost byla spíš kolem 40kbps. Měsíční náklady na připojení se tehdy pohybovaly mezi 1000 a 4000 Kč za měsíc.

Od červenece 2003 jsem začal používal dial-up nad ISDN. Rychlost připojení se zvýšila na 64/64kbps, tedy žádná velká změna. Rychlost byla garantovaná a především klesla latence z cca 250ms na zhruba 120ms. To podstatně zpříjemnilo interaktivní práci v shellu. Paušál za ISDN byl o pár stokorun vyšší, na celkové ceně se ale celkem nic nezměnilo.

V prosinci 2004 jsem po cca 2měsících zřizování konečně uspěl a získal VOLNÝ ADSL 512/128kbps bez limitu. Trabl se řizováním tkvěl v tom, že VOLNÝ "ztratil" smlouvu protože jsem ji neposlal doporučeně. Po urgenci ji sice našli, ale pak zase poslali modem PPL na mou domací adresu i když jsem žádal o zaslání do práce. Neuvedli mobilní telefon, takže se modem vrátil... no utrpení. Od té doby nechápu jak je vůbec možné, že se u nás nějaký alternativní operátor udrží. Já tehdy neodešel jen proto, že jsem jim zaplatil předem aby se celá věc urychlila. Když to začlo chodit tak, jsem měl opravdu radost! Rychlost byla super a cena klesla na 125 Kč za měsíc a mohl jsem být online jak dlouho jsem chtěl. Latence spadla na nějakých 20ms, na odezvě shellu se skoro nedalo poznat jestli sedím v práci nebo doma.

1. března 2005 mě spokojenost přešla. Rychlost připojení spadla na 32kbps! Prvního bylo úterý a teprve ve čtvrtek jsem přišel na to jak jednat s call-centrem VOLNÝ. Jejich zaměstnanci jsou tam totiž od toho aby mlžili, lhali a především se vás zbavili a tím uvolnili linku dalším. Na oplátku jim sice můžete nadávat do idiotů ale nikam se nedostanete. Trik tví vtom, nepřistoupit na žádné "zavolávme vám zpět" a trvat na okamžitém řešení.

Dozvěděl jsem se že za omezení rychlosti může to, že jsem připojení využíval nepřiměřene. Nějaká skopová hlava došla k závěru, že na mém typu připojení bylo adekvátní stáhnout 512MB za týden. V případě překročení tohoto limitu klesla rychlost downstreamu na 256kbps, po překročení 1GB na 128kbps a po 5GB na 32kbps. Při zřizování jsem počítal s tím, že budu spojení intenzivně používat a podle toho jsem si vybral adekvátní připojení (tedy zdaleka ne to nejlevnější), kdyby měli toto omezení od začátku, tak bych si jejich služby vůbec nevybral.

Nakonec jsem uspěl a FUP na mém připojení zrušili, ale když se tenhle incident přičetl k potížím se zřizováním služby, tak jsem si řekl že VOLNÝ už radši ne.

25. července 2005 jsem dokončil převod na VOLNÝ ADSL 1024/256kbps s 10GB limitem, při překročení limitu se účtoval navíc poplatek 200 Kč za další 3GB, ale neuplaťovalo se FUP. Celkově to vyšlo výhodněji než předchozí "neomezená" verze. Limit jsem překročil zřídka kdy a tak jsem většínou platil 1070 Kč za měsíc.

V červenci 2006 došlo ke zvýšení rychlosti připojení na 3072/256kbps. Sice to mělo být už v březnu (podle Telecomu), ale VOLNÝ upřednostnil nové zákazníky před stávajícími...

V lednu 2007 jsem zrušil stávající ISDN linku nad níž bylo zřízeno VOLNÝ ADSL a přešel k O2. Akce proběhla velmi "mazaně". Ukázalo se, že je výhodnější zrušit stávající digitální ISDN linku a nechat si zavést zpět analogovou a na ní zřídit ADSL. Logiku v tom už ani nezkouším hledat, původní číslo bylo velice oblíbeno u různých průzkumů veřejného mínění. To nové je docela prominentní a nikdo neotravuje s průzkumy a ještě jsem navrch dostal mobil za korunu, hlavním důvodem bylo snížení paušálu za linku. Ten byl u ISDN 600 Kč, u analogu je to 360 Kč. Po tomto "upgrade" rychlost vzrostla na 4096/256kbps, latence připojení klesla ze zhruba 20ms na nějakých 10-15ms, už nejde poznat jestli pracuju v lokálním terminálu nebo ve vzdáleném, musel jsem přejmenovat domácí počítač protože jsem si to přád pletl. Platím 1430 Kč za měsíc rozdíl proti předchozí sumě bohatě pokrývá předražený paušál na ISDN.Tolik tedy moje dosavadní zážitky se zajištováním připojení k Internetu v naší stále regulované zemičce. S postupem času dostávám za nižší cenu, kvalitnější připojení, ale pořád to ale není ono. Hlavně upload bych rád zlepšil. Zálohuji si fotky do práce a přenos 12GB fotek z naší dovolené v Polsku zabral víc jak týden. Používám rsync omezený na 8kB/sec, to mi umožnuje normálně pracovat ale zase to zdržuje upload.

Pochopitelně existovaly a existují levnější varianty připojení. Ale Protože ho potřebuji k práci, tak si raději připlatím za snad kvalitnější službu.

Při pozorování stavu svého připojení jsem velice ocenil rrdtools, opravdu se vyplatí se stímhle nástrojem naučit pracovat. Bohužel skript ne vždy fungoval a tak mám v grafech díry.

Statistiky za poslední dva dny

http://tomasek.cz/software/adsl/img/2days-bw.gif http://tomasek.cz/software/adsl/img/2days-rate.gif

Statistiky za posledních osm dní

http://tomasek.cz/software/adsl/img/8days-bw.gif http://tomasek.cz/software/adsl/img/8days-rate.gif

Statistiky za posledních jednatřicet dní

http://tomasek.cz/software/adsl/img/31days-bw.gif http://tomasek.cz/software/adsl/img/31days-rate.gif

Statistiky za posledních třistasedmdesát dní

http://tomasek.cz/software/adsl/img/370days-bw.gif http://tomasek.cz/software/adsl/img/370days-rate.gif

Statistiky za posledních deset let

http://tomasek.cz/software/adsl/img/3700days-bw.gif http://tomasek.cz/software/adsl/img/3700days-rate.gif