Ledopády v roce 2008

thumbs/20080105_7889_small.jpeg Zima roku 2007 za nic nestála, vůbec mě to nelákalo ven, a tak fotoaparát zahálel. Letošní zima se snaží! Včera (sobota, 5. 1. 2007) jsem se vrátil z výletu k ledopádům pěkně unavený, ale moc spokojený. Na chvilku jsme mohli utéct špinavé městské zimě. Ledopády překvapily, přestože sněhu moc nebylo, tak jsou docela mohutné. Další překvapení přišlo ráno. Místo mrznoucího deště, který lehce padal v noci, začal padat sníh. Nadílka alespoň 10cm! Všechna městská špína zmizela pod sněhovou peřinou, na chvíli je uklizeno a vše vypadá jako v pohádce. Předpovědi letos ČHMÚ nějak nevychází, předevčírem slibovali oteplení a strašili s teplotami 0/4, dnes už opatrně klesají na -2/2. Přes noc mráz a přes den kolem nuly, to jsou optimální podmínky pro růst ledopádů. :)

O tom, kde se v Českém Švýcarsku ledopády nachází a jak se jmenují, jsem toho už napsal spoustu před dvěma roky:

Pokud se obáváte, že se při hledání ledopádů ztratíte, tak můžete zkusit organizovanou akci KČT TOM Šluknov - Brtnické ledopády. Odbočky k jednotlivým ledopádům budou značeny tabulkami, které rozmístí strážci NP. Pro focení to asi nebude úplně optimální, bude se tam pohybovat hodně lidí.

Jakkoliv je to pro mě nepochopitelné, tak se do přírody stále vypravují lidé, kteří mají potřebu něco ničit. A tak jsme viděli i poničené ledopády, nejhorší to bylo v konírně Brtnického hrádku (starší fotka), tam někdo část výzdoby úplně vyvalil. Velká škoda. Tak jako v roce 2006 tam byla barva ledu nejintenzivnější, letos to díky poškození nemělo cenu fotit. Je pro mě záhadou, proč takový jedinci nezůstanou doma, případně nehuntují město, to mají blíž...

No a když už jsem u toho moralizování - potkali jsme strážce NP a dali jsme se s ním do řeči. Dozvěděli jsme se, že každé jaro chodí uklízet do Jeskyně víl, pokaždé odtamtud odnesou pytel svíček. Nasvítit si krápníky v jeskyni moc láká a také jsem si to 2x dopřál, ale potom je nutné svíčky zase odstranit! Nenechávejte je tam "pro další", zbytečně oteplují prostředí a urychlují tak tání. Rozdělat si tam oheň, to může udělat snad jen opravdový vandal...

To je prozatím vše. Pokud by někdo měl informace, jak letos vypadá Jeskyně víl, případně jak vypadá Velká ledová stěna, budu rád, když mi napíše. Fotky sem budu postupně přidávat podle toho, jak je zpracuji.